Do ŚDM w Panamie pozostało:

2

 

 

Uruchomienie systemu GPS monitorującego pielgrzymkę Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej po Karaibach i Ameryce Środkowej

Za pośrednictwem Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS), kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów połączyły się cyfrowo, aby dzielić się doświadczeniem z pielgrzymki Krzyża i Ikony Matki Boskiej "Salus Populi Romani”- symboli Światowych Dni Młodzieży.

Wydarzeniu, na którym zainaugurowano System GPS, przewodniczył ksiądz José Domingo Ulloa Mendieta, arcybiskup Panamy. Towarzyszyli mu: ksiądz Justo Rivas – jeden z odpowiedzialnych za pielgrzymkę Symboli, Ernesto Bal – wolontariusz i odpowiedzialny za aspekty techniczne GPS oraz Michael Zafrani – menedżer firmy GPS Tracking Panamá, która zapewnia dostęp do platformy i zasobów sieciowych.

Ten nowatorski System jest realizacją zapowiedzi arcybiskupa Ulloa, że dzięki ŚDM 2019, te spotkania młodzieży staną się "bardziej technologiczne", ponieważ odbywają się na "cyfrowym kontynencie", jak go nazwał papież emeryt Benedykt XVI. "Mamy nadzieję, że ta technologiczna możliwość zachęci pielgrzymów do śledzenia położenia Symboli ŚDM i przyłączenia się do modlitwy o błogosławione owoce ŚDM w Panamie”.

Michael Zafrani, właściciel i dyrektor firmy GPS Tracking Panamá, wyjaśnił, że wyzwaniem było zapewnienie zasobów obliczeniowych koniecznych do utrzymania i wspierania połączenia w czasie rzeczywistym.

Pielgrzymka Symboli ŚDM rozpoczęła się w Meksyku, potem jej trasa prowadziła przez Kubę, Haiti, a następnie przez Republikę Dominikany i Portoryko. W pierwszej połowie 2018 r. Krzyż i Ikona będą przemierzać kolejne diecezje krajów Ameryki Środkowej, aż w lipcu dotrą do Panamy.

Podczas konferencji prasowej związanej z inauguracją systemu GPS, który towarzyszy Symbolom ŚDM, nawiązano kontakt za pośrednictwem Internetu z przedstawicielami diecezji Baní w Republice Dominikany. Młodzi z tej diecezji spotkali się, aby uczestniczyć w Eucharystii i wspólnie modlić się przed Krzyżem i Ikoną.

10 grudnia w katedrze w Santo Domingo (Republika Dominikany) odbyło się wielkie spotkanie młodzieży w towarzystwie Symboli ŚDM.

Z Rzymu, ksiądz Justo Ariel Beramendi, pracujący w Watykanie przy projekcie informatyzacji i wdrażania nowych technologii w Kościele Ameryki Łacińskiej (RIIAL), zauważył, że to połączenie "sprawia, że ​​odczuwamy bliskość i podążamy razem z młodymi, którzy z niecierpliwością oczekują na obchody ŚDM w Panamie" i dodał: "do tego wydarzenia, Kościół przygotuje się poprzez spotkanie z młodymi przedstawicielami ze wszystkich krajów w marcu, a następnie z biskupami w październiku, podczas Synodu o młodzieży".

Ksiądz Ramón Zambrano, dyrektor katolickiego kanału Cristovisión w Kolumbii, również przyłączył się do konferencji prasowej i w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie dzielenia się wiarą poprzez środki jakie dostarcza nam technologia. Jennifer Marquez z Peru, kraju, który wkrótce odwiedzi papież Franciszek, powiedziała, że "ŚDM w Panamie będą wielkim wydarzeniem dla młodzieży; możliwością odnowienia Kościoła i wiary w radości Zmartwychwstałego".

Aby śledzić na bieżąco trasę Symboli ŚDM, trzeba wejść na stronę: http://panama2019.pl/organizacja/pielgrzymka-symboli-sdm. Na kolejnych zakładkach okienka aplikacji widoczne gwiazdki oznaczają miejsca, które odwiedziły i do których zmierzają Symbole ŚDM.

Tłum: Joanna Stachowska

 

 

 

 

PIELGRZYMUJĄCY KRZYŻ ŚDM

Drewniany krzyż, dziś znany jako „Krzyż Światowych Dni Młodzieży”, został wykonany w 1983 roku, na rozpoczęcie Świętego Roku Odkupienia (25/03/1983 – 22/04/1984). Podczas celebracji otwarcia Roku Świętego, młodzi wkroczyli z tym krzyżem do Bazyliki św. Piotra, gdzie pozostawał on przez cały czas trwania Jubileuszu. Został on umieszczony obok grobowca Świętego Piotra i był obecny podczas uroczystości, towarzysząc grupom pielgrzymów, którzy odwiedzali Watykan. Wśród nich nie zabrakło młodzieży: przedstawicieli ruchów i wspólnot, którzy razem odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego. To oni poprosili Papieża, aby dał im krzyż po zakończeniu uroczystości. Ojciec Święty odpowiedział na tę prośbę i w Niedzielę Wielkanocną podarował młodym Krzyż Jubileuszowy.   

 

PIERWSZE ŚDM OBCHODZONO W NIEDZIELĘ PALMOWĄ  

Wydarzenie to było początkiem nie tylko pielgrzymki krzyża po całym świecie, ale także początkiem Światowych Dni Młodzieży, czyli spotkania, podczas którego młodzi ludzie osobiście doświadczają tajemnicy odkupienia człowieka, a następnie niosą to doświadczenie poprzez świat do swoich rówieśników, rodzin i rodaków. Z tego powodu pierwsze Światowe Dni Młodzieży (i do dzisiaj każde Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym) obchodzono w Niedzielę Palmową, jako wejście w tajemnicę Wielkanocy.  

 

POCZĄTEK

Młodzi zabrali krzyż do swojego domu, to znaczy do Centrum San Lorenzo, czyli domu młodzieży założonego przez św. Jana Pawła II w Watykanie. Krzyż przebywał tam na stałe, i stamtąd był wynoszony przez młodych ludzi. Najpierw na Dni Katolików w Niemczech (1984), a następnie do innych krajów europejskich.

 

WAŻNIEJSZE FAKTY DOTYCZĄCE KRZYŻA

  • Krzyż pielgrzymował po wszystkich kontynentach, był również w krajach wojny i konfliktów.
  • Przy nim modlono się na World Trade Center w Nowym Jorku, na miejscu zamachu.
  • Krzyż obecny był w Rwandzie, która borykała się z skutkami krwawej wojny domowej.
  • Odwiedził główną siedzibę ONZ, a także małe szkoły, szpitale i więzienia.

 

IKONA MATKI BOŻEJ SALUS POPULI ROMANI

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani jest wizerunkiem Maryi otaczanym we Włoszech wielką czcią. Przydomek Obrończyni Ludu Rzymskiego (łac.: Salus Populi Romani) ma swoje korzenie w wydarzeniach z końca VI w., kiedy mieszkańcy Rzymu cierpieli z powodu zarazy.

 

PIERWSZE POJAWIENIE SIĘ IKONY NA ŚDM

Matka Boża Salus Populi Romani pojawiła się na Światowych Dniach Młodzieży po raz pierwszy w roku 2000, kiedy to replika ikony została umieszczona obok papieskiego ołtarza zbudowanego na Tor Vergata.

Trzy lata później, podczas Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w wymiarze diecezjalnym, Papież zachęcał młodych do zbliżenia się do Jezusa poprzez ich Matkę. W orędziu na Światowe Dni Młodzieży w 2003 roku napisał:

"Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy."

 

ŚWIATOWYM DNIOM MŁODZIEŻY TOWARZYSZĄ ICH SYMBOLE:

  • W roku 590 papież Grzegorz Wielki, który przewodniczył procesji błagalnej o wybawienie miasta od zarazy, niosąc obraz Matki Bożej Obrończyni Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), ujrzał na niebie anioła chowającego do pochwy miecz kary. Wkrótce plaga ustała.
  • Dziś oryginał ikony znajduje się w Bazylice Santa Maria Maggiore. Papież Franciszek zwykle rozpoczyna i kończy pielgrzymki odwiedzając tę bazylikę.
  • Papież Jan Paweł II przekazał młodzieży replikę ikony, aby podróżowała razem z krzyżem po całym świecie. Jednocześnie tym gestem przekazał im swój testament - motto "Totus Tuus", które jest niesione kolejnym pokoleniom młodych ludzi z pomocą Matki Bożej "Światowych Dni Młodzieży".
  • W 1987 r. w Buenos Aires odbyły się II Światowe Dni Młodzieży (pierwsze poza terytorium Włoch) i wówczas po raz pierwszy krzyż wyruszył poza Europę rozpoczynając swoją pielgrzymkę po całym świecie.
  • W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia 2017 roku w Rzymie, papież Franciszek przekazał Symbole ŚDM młodym Panamczykom. W ten sposób rozpoczęła się pielgrzymka Krzyża i Ikony po diecezjach Panamy, a później po innych krajach Ameryki.

 

 

TRASA SYMBOLI NA ŻYWO

 

 

 

***

Zdjęcia z Pielgrzymki Symboli można obejrzeć TUTAJ.

 

/Źródło: panama2019.pa

 

Gantry 5