Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

 

zasady

 

Grupy z Polski pragnące wziąć udział w Dniach Diecezji w Prałaturze Bocas del Toro mogą zapisać się wyłącznie poprzez zgłoszenie w Krajowym Biurze Organizacji Światowych Dni Młodzieży. Po dokonaniu zgłoszenia, grupa dostaje bezpośredni kontakt do koordynatora danej diecezji w celu rejestracji i ustalenia wszelkich szczegółów uczestnictwa.

 

Beznazwy 1

 

Bocas del Toro – to oddzielona górami prowincja Panamy. Region ten, poprzez ukształtowanie geograficzne, jak i mieszankę kultur zawsze posiadał swoją odrębną specyfikę, organizację i historię. Zaledwie 15 lat temu została wybudowana tu droga, która otworzyła komunikację na stałym lądzie i umożliwiła rozwój tych terenów. Wcześniej można było tutaj dotrzeć jedynie drogą morską lub powietrzną. Z tego też powodu cały archipelag Bocas del Toro stanowił najbardziej rozwiniętą część całej prowincji. Isla Colon, najgęściej zaludniona wyspa, już od początku w sposób naturalny stała się stolicą całego obszaru. To na niej od bardzo dawna funkcjonuje dosyć dobrze rozwinięte lotnisko. Tutaj też znajdowały się wszystkie poważniejsze instytucje państwowe. Pozostała część regionu na stałym lądzie to głównie tereny zamieszkiwane przez Indian Ngobe-Bugle, którzy stanowią 73% całej ludności. Drugą, co do wielkości grupę etniczną stanowią ludzie pochodzenia afrykańskiego, którzy zachowują również swoją kulturę, język i religię. Resztę stanowią przybysze z całego świata. Jest to, między innymi, społeczność chińska, która bardzo dba o zachowanie swojej tożsamości oraz pewna grupa ludzi wywodząca się z kultury łacińskiej.

Kościół katolicki, który tutaj funkcjonuje, liczy niewiele ponad sto lat. Około dwustu lat wcześniej, wraz z przybyciem ludności pochodzenia afrykańskiego, rozwinęły się w tym miejscu kościoły oparte na protestantyzmie. W 1883 roku utworzono pierwszą parafię pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej na Isla Colon. Zakres działalności misyjnej początkowo przez kilka dekad był dosyć ograniczony, ale dzięki ofiarnej pracy pierwszych misjonarzy, wysyłanych tutaj przez biskupa Panamy, utworzyły się pierwsze katolickie wspólnoty. W roku 1917 na Bocas del Toro przybyli Misjonarze św. Wincentego a Paulo z USA. Dzięki ich wytężonej pracy, utworzyła się i ugruntowała stała struktura Kościoła katolickiego w całym regionie.

W 1962 nastąpiła zmiana. Na miejsce Misjonarzy św. Wincentego przybyli Augustianie Rekolekcji z Hiszpanii, którzy objęli misję na następne 48 lat. W 1964 utworzono Prałaturę Bocas del Toro. Jej pierwszym biskupem został Martin Legarra O.A.R. Wówczas również powstawały nowe parafie na stałym lądzie. Augustianie w dużej mierze koncentrowali się na edukacji (organizowaniu szkół), pracy socjalnej i misjonowaniu wśród Indian. Drugim biskupem zostaje Jose Agustin Ganuza O.A.R. Przez 38 lat jego posługi na Bocas del Toro zrealizowano wiele projektów. Kościół uczestniczył w rozwoju regionu, organizując szkoły, drogi oraz centra medyczne. W trudnych momentach był obrońcą praw Indian i pośrednikiem w różnego rodzaju negocjacjach przywracających pokój.

W 2008 roku przyszedł czas na kolejne zmiany. Biskupem został Anibal Saldana O.A.R. Prałatura otworzyła się na nowe inicjatywy ewangelizacyjne. Przybyli misjonarze ze Zgromadzenia Księży Werbistów, którzy objęli dwie parafie. Później na Bocas del Toro pojawili się również Misjonarze Fidei Donum z Rumunii i Hiszpanii. Obecnie Prałatura liczy sześć parafii, które są obsługiwane przez 16 misjonarzy.

Przez ostanie cztery lata proboszczem parafii katedralnej, która terytorialnie obejmuje cały archipelag Bocas del Toro, był ks. Józef Gwóźdź SVD. Jego misja, jak sam pisał, polega głównie na opiece duszpasterskiej sprawowanej zarówno w centrum (Isla Colon), jak i wśród wspólnot indiańskich rozrzuconych na wielu wyspach. Ciągle jest to teren bardzo misyjny. Prawie cała społeczność indiańska – to ludzie nieochrzczeni i obojętni na wszelkiego rodzaju inicjatywy duszpasterskie. Wszechobecne sekty znacznie komplikują i utrudniają ewangelizację. Turystyka przynosi ze świata wiele nowych trendów, a kolejni osadnicy koncentrują się głównie na rozwijaniu swoich interesów i zarabianiu pieniędzy. Sprawy związane z wiarą i Kościołem są raczej dla nich mało istotne. Pomimo tych trudności, parafia posiada tworzy, może i niewielką liczebnie, ale bardzo dynamiczną i radosną  wspólnotę, która stale się rozwija i podejmuje podejmując nowe wyzwania pastoralne.

Fragment pochodzi ze strony http://www.misjapanama.pl/

Głównymi tańcami ludowymi mieszkańców regionu Prałatury są tańce afro-antilleańskie. Mieszkańcy Bocas del Toro mają wiele charakterystycznych tańców, które tańczą w parach, ubrani w charakterystyczne stroje. Najczęstsze okazje to obchody czyichś urodzin lub specjalnych świąt. Najznakomitszymi tańcami są: Antillean Squad, Calidonia i Palo de Mayo.

 

 

 

swietobocas katedrabocas

 

biskupbocas

 

MonsAnibalSaldaña                           

 Escudo Episcopal Mons. Anibal

Anibal Saldana urodził się 25 stycznia 1958 r. w Puerto Armuelles, w prowincji Chiriqui w Panamie. Święcenia biskupie przyjął 21   stycznia 2008 roku.

W roku 1982 r. ukończył studia filozoficzne i teologiczne na wydziale San Vicente Ferrer w Walencji (Hiszpania). Został wyświęcony na diakona w Walencji 31 ​​października 1981 r., rok później 24 października został wyświęcony na kapłana przez bp. Martína Legarra OAR, w Kolegium Świętego Augustyna w Panamie (augustianie rekolekcji). Po powrocie do Panamy był wikariuszem w parafii San José, a także pracował w centrum powołaniowym, aż do 1987 roku. Następnie pracował jako formator w centrum powołaniowym w Balmoral. W 1989 r. został przeniesiony do Gwatemali, gdzie był formatorem w seminarium Świętego Augustyna. W 1998 r. został powołany do sprawowania posługi duszpasterskiej w Totonicapán, później w Quetzaltenango i ponownie w Totonicapán. Po kapitule prowincjalnej w 2007 roku, wrócił do Panamy, do parafii San José de Almirante, w misji Bocas del Toro, gdzie mieszka aż do dziś.

 

 

KRAJ: PANAMA

REGION: Ngäbe-Buglé

LOKALIZACJA: prowincja Bocas del Toro

WALUTA: dolar amerykański

JĘZYK: hiszpański

POWIERZCHNIA: 4 5843,9 km²

LICZBA LUDNOŚCI: 7.366 

USTANOWIONA PRAŁATURĄ: 17 października 1962 r.

 

turystyka

 

Bocas del Toro VisitPananama 4 12 Medium JMJ 5399 Medium

 

 

 

Gantry 5