Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

1 1

 

Kuba przygotowuje się do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w 2019 roku mając największą w swojej historii delegację na tego typy wydarzenie. Chcąc poznać jak to przeżywa kubański Kościół rozmawiamy z o. Marcelo Díaz Armenteros, sekretarzem Krajowej Komisji Duszpasterstwa Młodych Konferencji Episkopatu Katolickiego Kuby.

- Ojcze, jesteśmy u progu wzniosłego wydarzenia Kościoła katolickiego. Chcemy dowiedzieć się, na jakim etapie są przygotowania kubańskiej delegacji, która weźmie udział w najbliższych ŚDM.

- Znajdujemy się u progu wielkiego wydarzenia i, jako Kubańczycy, przeżywamy z entuzjazmem to, że po raz pierwszy będziemy mogli wziąć udział w tych dniach z grupą 400 młodych. Przed kilkoma dniami mieliśmy spotkanie Krajowej Komisji Duszpasterstwa Młodych, na którym doradcy i animatorzy ze wszystkich diecezji dzielili się doświadczeniami z regionów i dopinali logistyczne szczegóły wyjazdu i powrotu.

- W ostatnich latach w społeczeństwie dał się zauważyć brak porozumienia ze strony młodych. Czy wierzy ojciec w to, że Dni Młodzieży zakończą ten okres lub będą przebudzeniem duszpasterstwa młodzieży na Kubie?

- Od czasu peregrynacji Symboli Dni Młodzieży jesteśmy świadkami odnowy wśród naszej młodzieży przez co ufamy, że to, co rozpoczęło się wtedy, będzie miało swoją kontynuację również po spotkaniu z papieżem i Kościołem powszechnym.

Ojciec Marcel składa specjalne podziękowania Bogu i Kościołowi w osobie papieża, jak również biskupom za ich zaufanie do młodzieży kubańskiej, a także Panamie, która z takim oddaniem na różne sposoby próbowała ułatwiać procedury, aby wszyscy mogli tam być razem.

Pragnę, aby Bóg obdarzył wszystkich Kubańczyków darem powrotu do naszej Ojczyzny z pragnieniem formowania młodego Kościoła. Nie ulega wątpliwości, że kubański Kościół zostanie zauważony dzięki uczestnictwu ponad czterystu młodych; pozostało tylko czekać, odliczanie już się rozpoczęło…

Niechaj to wydarzenie naznaczy serca nas wszystkich, którzy weźmiemy w nim udział, abyśmy byli później zdolni być Światłem pośród naszego otoczenia…

 

Jorge Luis Nodal Cordero

SIGNIS Młoda Kuba

 

Źródło:panama2019.pa

Gantry 5