Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

Jovens brasileiras de Santo André SP preparam se para a vivenciar a JMJ 1024x768

 

Zainicjowane w 1989 przez papieża Świętego Jana Pawła II, Światowe Dni Młodzieży są największymi spotkaniami młodych katolików z całego świata, reprezentujących różne kultury, charyzmaty i duchowe drogi Kościoła. Głównym celem tych spotkań jest świętowanie wiary i jedności z Jezusem Chrystusem. Jest to punkt odniesienia dla życia współczesnych młodych. Jak mawia papież Franciszek, „Bóg jest młody” i Kościół również jest taki. Młodzież jest coraz częściej zapraszana do tego, aby podejmować wiodące role nie tylko w Kościele, ale też i w społeczeństwie. Pokazuje to, że młodzi nie tylko są przyszłością, ale także teraźniejszością. Są oni wzywani do tego, aby inicjować i realizować przemiany w dzisiejszym świecie. Istnieje jeden Kościół żywy i młody, który pragnie świętości, pełnienia woli Bożej i nie ma lepszej okazji, niż widzieć te pragnienia wyrażone w sposób tak konkretny jak podczas Światowych Dniach Młodzieży. Najbliższa edycja ŚDM odbędzie się w Panamie, w dniach od 22 do 27 stycznia. Ich hasłem są słowa „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa.” (Łk 1,38). Na zaledwie cztery miesiące przed rozpoczęciem tego wydarzenia, młodzi Brazylijczycy pełną parą realizują prace i projekty podjęte w celu zebrania funduszy, aby uczestniczyć w ŚDM. W tej końcowej fazie ich działania nabierają coraz bardziej intensywnego tempa. ŚDM to przede wszystkim doświadczenie wiary! Koniecznie trzeba wierzyć i ufać Bożej Opatrzności, aby mierzyć się z wyzwaniami, które to spotkanie ze sobą niesie. Pierwszym z nich jest także rzeczywistość finansowa. Mimo wszystko, wielu z tych, którzy uczestniczą w ŚDM to młodzi pomiędzy 15 a 29 rokiem życia, a według danych Instytutu Badań Ekonomii Stosowanej (IPEA) ujawnionych we wrześniu roku poprzedniego, młodzi są najbardziej narażeni na kryzys bezrobocia, który aktualnie dotyka ponad 13 milionów Brazylijczyków. Jaka jest zatem broń bojowa młodych Brazylijczyków przed trudnościami finansowymi? Modlitwa! Wszystko się rozpoczyna i przekształca przez modlitwę. Przygotowanie duchowe Nie jest trudno odnaleźć w parafiach, diecezjach, wspólnotach grupy młodych, którzy zbierają się, aby modlić się za ŚDM, prosząc o wsparcie Opatrzności Bożej, aby mogli być na tym wielkim spotkaniu. Tak też było, kiedy rozpoczęły się prace na misji Santo Andoré Wspólnoty Katolickiej Shalom. Co ciekawe, grupa jest złożona tylko z kobiet. Od połowy roku spotykają się regularnie, aby się modlić, nie tylko za nie, ale także za wszystkich młodych, którzy pojawią się w Panamie. Fakt, że ŚDM przyjęły jako hasło temat maryjny przyczyniło się także do tego, aby czuć silną obecność i opiekę matczyną Najświętszej Dziewicy.

W jednej z naszych modlitw czujemy bardzo silną obecność i wstawiennictwo Maryi, która nas zainspirowała, aby odmawiać różaniec Opatrzności Bożej, codziennie aż do ŚDM, przyznaje Ariane Matos, jedna z młodych, która tworzy grupę misji Santo André, Katolickiej Wspólnoty Shalom.

Młoda Ariane, która będzie uczestniczyć po raz pierwszy w ŚDM, podkreśliła także, że modlitwa była kluczem do wszystkich działań, podejmowanych przez grupę na rzecz uczestnictwa młodych w Światowych Dniach Młodzieży. To my nadajemy pierwszeństwo modlitwie we Wspólnocie. Nie robimy nic zanim się wcześniej nie pomodlimy. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy przyznajemy pierwszeństwo momentom modlitwy i słuchania woli Bożej.

Daiane Carvalho opowiada, że jeszcze dziś dokładnie pamięta swoje spotkanie z papieżem Franciszkiem na Światowych Dniach Młodzieży w 2013 roku, w Río de Janeiro. Pozostawać blisko papieża było dla mnie najważniejsze. Nie mogłam zapomnieć tego, co czułam, kiedy go zobaczyłam, jego motywujących słów do młodzieży i tego wyrazu twarzy.

Doświadczenie modlitwy było również dla niego czymś wstrząsającym: widok milionów osób zgromadzonych tam na modlitwie jest bardzo poruszający. Nawet w momentach świętowania to doświadczenie niewytłumaczalnie trwa, ponieważ atmosfera jest bardzo dobra. Jednakowo czuje się pokój i jedność.

Chcę widzieć Chrystusa na tej ziemi! Dzielić tę samą wiarę z moimi braćmi - to jest oczekiwanie młodej 26 letniej Racine Paula Aloes. Nowoprzybyła na misję Shalom de Santo André, zaczęła zarażać się klimatem przygotowań do ŚDM i angażować w lokalnej organizacji.

Carine nigdy nie była na Światowych Dniach Młodzieży, ale ma pewność w swoim sercu, że tym, co ją motywuje do uczestnictwa w tym wydarzeniu jest chęć pójścia i doświadczenia, że Niebo może realizować się już tutaj - na ziemi. Widząc papieża wiem, że zobaczę samego Jezusa - dodała.

W niedzielę, 30 września, grupa zrealizowała swoje pierwsze duże spotkanie na rzecz ŚDM, podczas wieczoru przy pieczeniu mięsa w pagodzie. Jest to więcej niż tylko wydarzenie organizowane, aby zebrać środki finansowe. Będzie to spotkanie z innymi młodymi, którzy żyją w tym samym oczekiwaniu i chcą być w Panamie w 2019 roku, biorąc udział w tym samym doświadczeniu. Miejscem wydarzenia było Centrum Ewangelizacyjne Społeczności Katolickiej Shalom w Santo André, które mieści się na ulicy Dom João VI, 102, Casa Branca. Więcej informacji można otrzymać odwiedzając sieci społeczne misji, Facebook i Instagram @ShalomSantoAndré.

Źródło:panama2019.pa/tłum. Beata Bednarz

Gantry 5