Do ŚDM w Panamie pozostało:

IMG 1442

 

Odnowienie dialogu pomiędzy pokoleniami, to życzenie Papieża Franciszka, odkąd poprosił młodych wolontaruszy podczas spotkania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie:

 

Czy obiecujecie, że przygotowując się do Dni w Panamie będziecie częściej rozmawiać ze swoimi dziadkami? Jeśli zaś dziadkowie są już niebie, czy będziecie rozmawiać z osobami starszymi? Będziecie zadawać im pytania? Pytajcie ich, bo oni są mądrością narodu.

 

Prośba Papieża została przemieniona w czym podczas międzynarodowego spotkania "Mądrość czasu", zrealizowanego 23 października w ramach Synodu Biskupów, gdzie młodzi i starsi mogli się spotkać w Rzymie. Spotkanie opierało na naukach arcybiskupa Panamy - Jose Domingo Ulloa Mendieta, który wyjaśnił, że egzystencja relacji międzypokoleniowych implikuje to, że każde pokolenie wznawia nauki swoich przodków, zostawiając w ten sposób spadek swoim następcom.

Idea międzypokoleniowości, jak i spójność społeczeństwa, która realizuje się dzięki dialogowi i współpracy, były pomysłami, które wiele razy pojawiały się podczas spotkania. W swoim wystąpieniu arcybiskup Panamy podkreślił, że misją jest Kościół, który wspomaga i towarzyszy spotkaniom.

Kościół jest z głębokiego powołania, ziemią spotkania, w której rozmawia Bóg i człowiek, Kościół i świat, zaznaczył arcybiskup.

Abp Ulloa poprosił młodych, aby polegali na mądrości osób starszych, wspomniał także idee Ojca Świętego wyrażone w marcu podczas spotkania pre synodalnego.

 

Dialog międzypokoleniowy

Ważną częścią spotkania był dialog międzypokoleniowy między grupą młodych i starszych.

Ojciec Święty wysłuchał pytań młodych i poprosił o realizację marzeń starszych, by mogły one owocować dzięki młodym.

 

Źródło:panama2019.pa/tłum.KS

Gantry 5