Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

 

IMG 8816 1024x683,

 

Dwie godziny i siedem minut drogi od miasta Panama znajduje się Portobelo. Jest to miasteczko, które w czasach kolonialnych stało się portem, przez który przechodziła większość zasobów Ameryki zdobytych przez Hiszpanię.

To turystyczne miejsce liczy około 4450 mieszkańców. Natomiast co roku, 21 października, przyjmuje około 100 tysięcy osób, które pielgrzymują, by podziękować za otrzymane łaski. Pielgrzymi uczestniczą w procesji z figurą cierpiącego Jezusa niosącego krzyż na Kalwarię, który nazywany jest „Czarnym Chrystusem”, bądź Jezusem Nazarejczykiem. Procesja odbywa się corocznie od 1674 roku.

Mieszkańcy tego nadmorskiego miasteczka historię procesji figury przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Zaczęła się ona od epidemii ospy, która nękała mieszkańców. W ramach wdzięczności za uwolnienie od choroby rozpoczęła się piękna tradycja niesienia w procesji świętego wizerunku, która trwa do dziś.

Dzięki intensywnemu życiu parafialnemu, świątynia Jezusa Nazarejczyka również przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży oraz Dni w Diecezjach. Świadomy tego wielkiego wydarzenia ojciec Narciso Ábrego, proboszcz świątyni, wyjaśnia, że w czasie Dni w Diecezjach parafia przyjmie pielgrzymów z różnych państw.

Proboszcz spodziewa się około 700 młodych osób. Wszyscy mają już zapewnione miejsce w domach rodzinnych, dzięki wrażliwości mieszkańców, którzy w przyjęciu pielgrzymów widzą też czyn miłosierdzia.

Zdając sobie sprawę z wagi wydarzenia, chłopcy i dziewczęta tego regionu, przygotowują się do niego poprzez udział w procesji, w trakcie której śpiewają pieśni chwały i modlą się za ŚDM.

Interesujące fakty:

Portobelo mieści się na trasie turystycznej słynącej z pięknych plaż i wyśmienitej kuchni opartej głównie na owocach morza.

Istnieje możliwość zwiedzania ruin pozostałych po fortach i zabudowaniach z czasów kolonialnych, w tym fortu San Jerónimo, budynku celnego oraz fortu Santiago de la Gloria.

Jedną z miejscowych atrakcji jest taniec Kongo. Kongijczycy z Portobelo są potomkami cimarrones (Afrykanie wzięci do niewoli hiszpańskiej, którzy zdołali uciec). Taniec ten jest uważany za jeden z najstarszych tańców z bębnami w Panamie.

 

IMG 8868  IMG 8841

 

Źródło:panama2019.pa

Gantry 5