Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

WhatsApp Image 2018 09 16 at 11.48.15 1024x682

 

W atmosferze tradycji, wiary i radości, region Ngäbe-Buglé (diecezja David) przyjął w sobotę, 15 września, Symbole ŚDM – Krzyż Pielgrzymi i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.

Ubrani w tradycyjne, kolorowe stroje i śpiewając typowe dla swojej kultury cantos, Indianie tańczyli wokół Symboli, dając w ten sposób przedsmak tego, co będzie się działo w Soloy w styczniu 2019 r., gdy będzie odbywać się Światowe Spotkanie Młodzieży Indiańskiej.

Ksiądz José Fitzgerald, Krajowy Sekretarz Wykonawczy Duszpasterstwa Indian, podkreślił, że lokalna społeczność z niezwykłą radością przeżywa fakt, że są częścią ŚDM i mogą dzielić się ze światem wartościami swoich przodków w zgodzie ze swoja wiarą.

Po pobycie w Soloy, 15 września 2018 r., symbole ŚDM kontynuują swoją wędrówkę po prowincjach Panamy w stronę Veraguas, poprzez takie regiony jak Azuero, Coclé, Darién i Colón, aby powrócić 7 października do Archidiecezji Panamy, odwiedzając w ten sposób wszystkie parafie jako zapowiedź zbliżających się ŚDM.

Ksiądz Fitzgerald podkreślił również, że mieszkańcy Soloy także przygotowują się na ogólnoświatowe spotkanie i przyjazd pielgrzymów. Światowe Spotkanie Młodzieży Indiańskiej będzie doświadczeniem kulturowym i duchowym, podczas którego szczególnie zaakcentowane zostaną takie tematy, jak: tożsamość indiańska, wiara przodków i wiara chrześcijańska oraz dbałość o tzw. casa común, czyli wspólny dom (papież Franciszek w swojej encyklice „Laudato si” określił tak naszą planetę Ziemię).

Jednym z założeń spotkania jest podejście do niego w sposób ekologiczny, dlatego też Indianie pracują nad wykonaniem naczyń z drzewa kalebasowego (totumas), aby zmniejszyć zużycie jednorazowych opakowań.

Ponadto na potrzeby pielgrzymów dostosowuje się wszystkie szkoły, sale gimnastyczne i inne miejsca, w których będą zakwaterowani goście lub odbywać się będą główne wydarzenia spotkania.

 

Źródło: panama2019.pa

Gantry 5