Do ŚDM w Panamie pozostało:

 

Reportaje Ensayo Coro y Orquesta 07 18 AE 3983 1024x683

 

Około 400 chórzystów i 100 muzyków tworzy zespół, który zadba o oprawę muzyczną w trakcie rozmaitych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży. Wszyscy, którzy do niego należą, to osoby pomiędzy 15 a 35 rokiem życia. Pochodzą z różnych chórów i grup muzycznych z wielu miejsc Panamy, jak i regionu całej Ameryki Centralnej.

Z radością i w oczekiwaniu na to, co Bóg im przygotuje, głosy (soprany, mezzosoprany, tenory i barytony) ofiarowują swoje talenty, aby jak najlepiej podkreślić piękno pieśni.

Dla dyrygenta chóru, Aníbala Muñoza, obserwacja i doskonalenie każdego szczegółu repertuaru to podstawowe obowiązki. Kieruje się wytycznymi wydanymi przez Stolicę Apostolską o muzyce, która będzie wykonywana zarówno podczas Wydarzeń Centralnych, jak i podczas Liturgii.

Z racji tego, że Panama jest krajem radosnym i pełnym rytmów, Muñoz podkreślił, że będzie można usłyszeć rdzenne brzmienia. „Msza otwarcia, której przewodniczyć będzie arcybiskup Panamy José Domingo Ulloa, będzie bardzo panamska… bardzo typowa” - poinformował.

Ponieważ jednak, jak zaznaczył, jest to wydarzenie międzynarodowe, a muzyka jest językiem uniwersalnym, to podczas większości mszy będą wykonywane utwory liryczne oraz międzynarodowe o bardziej popularnym brzmieniu, aby młodzi nie odczuli barier. Co więcej, aby umożliwić lepszą integrację, będą śpiewane piosenki w oficjalnych językach ŚDM.

Muzyka to nie wszystko. Dyrygent chóru zauważył, że w czasie tych ‘mistycznych’ prób chóru i trwających od miesięcy przygotowań, które rozpoczęli pod koniec stycznia, narodziła się pomiędzy członkami zespołu specyficzna więź.

„Widzisz wszystkie te twarze pełne radości, pełne oczekiwania na przywitanie papieża i czujesz się członkiem tej wielkiej rodziny. Czując się w gronie dobrych przyjaciół, odczuwasz miłość” - nadmienił.

Próby zawsze są też połączone z formacją duchową. W czasie spotkań prowadzone są katechezy i celebrowana jest Eucharystia, co pozwala zanurzyć się w Słowie Bożym.

 

Reportaje Ensayo Coro y Orquesta 07 18 AE 3916  Reportaje Ensayo Coro y Orquesta 07 18 AE 3973

 

Źródło:panama2019.pa

Gantry 5