Do ŚDM w Panamie pozostało:

droga pielgrzyma serce

 

„Przygotowujemy drogę”

Czytania mszalne w okresie Wielkanocnym, a zwłaszcza słowa Ewangelii, wprowadzają nas w misterium i radość zmartwychwstania Jezusa. Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał!

W czasie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2019, chcemy zwrócić szczególną uwagę na słowa papieża Franciszka, które ożywią i ukierunkują nasze serca.

Pierwszy gest Zmartwychwstałego

Podczas Audiencji Generalnej, w środę 24 maja 2017 roku, na Placu Świętego Piotra, papież Franciszek mówił o przesłaniu nadziei, które Jezus daje uczniom idącym do Emaus.

Spotkanie Jezusa z tymi dwoma uczniami wydaje się całkowicie przypadkowe. Przypomina jeden z licznych momentów, które przytrafiają się w życiu, kiedy krzyżują się drogi różnych osób. Dwóch uczniów idzie zamyślonych, kiedy dołącza do nich nieznajomy. To Jezus, lecz ich oczy nie są w stanie Go rozpoznać. I wówczas Jezus rozpoczyna swoją «terapię nadziei». Bowiem to, co dzieje się na tej drodze, jest terapią nadziei. Kto ją stosuje? Jezus.

 

Pokój Wam!

Podstawą, która budzi naszą wiarę w Jezusa Zmartwychwstałego jest, także i dziś, umiejętność odczuwania Jego obecności pośród nas oraz wnoszenie w nasze grupy, wspólnoty, parafie - pokoju, radości i bezpieczeństwa, które płyną z poznania Go żywego, towarzyszącego nam w tych niełatwych czasach.

Wtedy Jezus stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam!

Nie potrzeba rozumieć wszystkiego, aby wyruszyć w drogę. Najważniejsze jest to, aby pozwolić się ponieść czułości Boga, który tak, jak to było przypadku uczniów z Emaus, rozgrzewa nasze serca i otwiera nam oczy.

Franciszek zachęca nas, byśmy w następujący sposób spojrzeli na ten biblijny obraz: tych dwóch uczniów z Emaus to my, z naszymi wątpliwościami, wieloma grzechami. To my, którzy tchórzliwie tak wiele razy chcemy uciec od krzyża, od prób, na które wystawia nas życie. Jednak zechciejmy posłuchać Jezusa, który rozgrzewa każde serce.

Przy innej okazji, Franciszek mówił głownie do młodych w nawiązaniu do Światowych Dni Młodzieży 2019, obchodzonych na poziomie diecezjalnym, których hasłem jest:

 

Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30).

Trzeba otwierać przestrzenie w naszych miastach i wspólnotach, aby wzrastać, marzyć, patrzeć na nowe perspektywy! Nigdy nie traćcie smaku radowania się ze spotkania, z przyjaźni, smaku wspólnego marzenia, pielgrzymowania z innymi. Prawdziwi chrześcijanie nie boją się otwierać na ludzi, dzielić się przestrzeniami życiowymi, przekształcając je w przestrzenie braterstwa. Drodzy młodzi, nie pozwalajcie, aby przebłyski młodości gasły w mroku zamkniętego pokoju, w którym jedynym oknem na świat jest komputer i smartfon. Otwórzcie na oścież drzwi Waszego życia! Niech Wasze przestrzenie i Wasz czas będą zapełnione konkretnymi ludźmi, głębokimi relacjami, w których będziecie mogli dzielić się autentycznymi i realnymi doświadczeniami codziennego życia.

Jako chrześcijanie musimy mieć w sercu Jezusa: wspominać Jego słowa, mówić o Jego życiu, poznawać Jego wolę. Musimy szerzej otworzyć oczy naszej wiary i odkryć pełnię życia w Eucharystii. Nic innego nie powinno być dla nas bardziej istotne.

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie, które umożliwia spotkanie ze Zmartwychwstałym, z Chrystusem żywym i obecnym w drugim człowieku. Jednak droga przygotowań do tego spotkania rozpoczyna się już dziś.

Czy Jezus nie idzie dziś razem z wieloma wierzącymi, którzy na swojej drodze się pogubili, odeszli od kościoła? Jezus jest przy każdym z nas – tuż obok.

 

Źródło:panama2019.pa/tłum. KS

Gantry 5